5 жовтня затримання Тетяни Крупи, депутата партії «Слуга народу», головного лікаря Хмельницької медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), а також її сина Олександра Крупи, голови Пенсійного фонду Хмельницької області, розкрило масштабну корупційну схему.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяРозслідування показало, що сім'я накопичила понад 10 мільйонів доларів готівкою, розподілила їх по Австрії, Польщі, Туреччині та Іспанії та володіла трьома десятками об'єктів нерухомості в Україні та Європі. Цей арешт порушив гострі питання про те, як Тетяні Крупі вдавалося зберігати своє впливове становище протягом 16 років поспіль.
Незважаючи на шість запитів, надісланих владі, офіційної відповіді не було отримано, що спонукало Державне бюро розслідувань розпочати ретельне розслідування. Інформація, отримана «Цензором», свідчить про те, що правоохоронні органи у Хмельницькому знали про масштаби корупції, організованої Крупою, але були співучасниками, отримувавши вигоду з незаконної системи.
Під час обшуку, проведеного агентами ГБР в офісі Тетяни Крупи, було виявлено 104 тисячі доларів. Ці кошти були хабарі, отримані в період з 2 по 4 жовтня від 30 осіб, у розмірі приблизно від 3 000 до 4 000 доларів на особу за довідки про інвалідність. Шахрайська операція проводилася щодня, громадяни стояли у черзі, щоб отримати документи про інвалідність.
Більшість недавніх хабародавців були жінками, що передбачає ширшу схему. У багатьох випадках дружина-інвалід дозволяла своєму чоловікові набути статусу опікуна, тим самим звільняючи його від військової мобілізації.
Ця схема приховувала статистику ухилення, оскільки офіційні заяви про інвалідність подавалися на ім'я жінок, що ускладнювало владу виявлення ухилення від призову. Ця корупція безпосередньо підривала зусилля національної оборони, порушуючи мобілізацію у воєнний час.
Розслідування ДБР показало, що місцеві співробітники правоохоронних органів, особливо прокурори Хмельницької області, активно отримували вигоду з незаконної діяльності Крупи. Майже всім старшим прокурорам області Тетяна Крупа видала довідки про інвалідність, що дозволило їм отримувати державні пенсії по інвалідності.
Ці прокурори, включно з членами їхніх сімей, роками користувалися цими пенсіями, користуючись посадою Олександра Крупи як голови обласного Пенсійного фонду.
Також було наведено список старших посадових осіб, ідентифікованих як одержувачі шахрайських пенсій щодо інвалідності (він ще й не до кінця повний):
1. Олійник Олексій Леонідович, прокурор Хмельницької області;
2. Олійник Ірина Олександрівна, дружина прокурора області, прокурор прокуратури Хмельницької області до 2024-го року, за нашими даними зараз перевелась до обласного ТЦК Міноборони;
3. Мартинюк Олександр Григорович, начальник відділу прокуратури;
4. Нагребецький Сергій Станіславович, заступник начальника відділу прокуратури;
5. Олійник Роман Володимирович, керівник Шепетівської окружної прокуратури;
6. Галус Олег Петрович, начальник відділу прокуратури області;
7. Луговий Олексій Петрович, начальник відділу прокуратури області;
8. Лазаренко Володимир Володимирович, начальник відділу прокуратури області;
9. Щербатюк Олександр Євгенович, начальник відділу прокуратури, за нашими даними зараз один з керівників у державній пенітенціарній службі;
10. Нікітюк Петро Григорович, начальник відділу прокуратури області;
11. Шпак Олег Олександрович, начальник відділу прокуратури області ;
12. Сідельников Руслан Вікторович, начальник відділу прокуратури області;
13. Войтюк Михайло Павлович, начальник відділу прокуратури області;
14. Козлюк Олег Петрович, начальник відділу прокуратури області;
15. Коханський Володимир Володимирович, начальник відділу прокуратури області;
16. Максимчук Микола Васильович, начальник відділу прокуратури області;
17. Барахтенко Ігор Михайлович, начальник відділу прокуратури області;
18. Львовський Олег Миколайович, начальник відділу прокуратури області;
19. Веселовська Ольга Петрівна, прокурор прокуратури області;
20. Сарело Володимир Петрович, прокурор прокуратури області;
21. Лісова Оксана Омелянівна, прокурор прокуратури області;
22. Романюк Роман Леонідович, прокурор прокуратури області;
23. Балюк Віталій Олександрович, прокурор прокуратури області;
24. Лунь Юлія Анатоліївна, прокурор прокуратури області;
25. Пронозюк Віталій Ігорович, прокурор прокуратури області;
26. Галишук Олександр Володимирович, прокурор прокуратури області;
27. Яремчук Ольга Олексіївна, прокурор обласної прокуратури;
28. Базан Олександр Вікторович, керівник окружної прокуратури;
27. Олійник Роман Володимирович, керівник окружної прокуратури;
28. Стецюк Сергій Іванович, керівник Волочиської окружної прокуратури;
29. Комар Іван Васильович, керівник окружної прокуратури міста Хмельницького;
30. Терлецький Олександр Цезарович, заступник керівника окружної прокуратури;
31. Бандура Борис Борисович;
32. Зубик Юрій Михайлович;
33. Арсенюк Віктор Миколайович;
34. Лисюк Іван Вікторович;
35. Заремба Олександр Іванович;
36. Поліщук Михайло Анатолійович;
37. Благовісний Андрій Станіславович;
38. Вітюк Євген Олександрович;
39. Боднарук Тетяна Євгенівна;
40. Скринник Максим Вадимович;
41. Лютак Богдан Васильович;
42. Кушнір Дмитро Володимирович;
43. Гучинська Ірина Миколаївна;
44. Туз Юрій Антонович;
45. Васильєва Любов Володимирівна;
46. Прокопчук Віталій Миколайович, прокурор окружної прокуратури;
47. Пітель Марина Василівна;
48. Сухоребрий Сергій Анатолійович, прокурор Летичівської окружної прокуратури;
49. Наконечний Сергій Олександрович, керівник Хмельницької окружної прокуратури.
Цей список включає десятки посадових осіб, більшість із яких обіймають керівні посади в обласній прокуратурі та її підрозділах.
Слідчі встановили, що видача листків непрацездатності забезпечувала безпеку роботи, що ускладнювало їх переведення чи звільнення. Ці посадові особи також використовували свій статус, щоб уникнути переїзду за межі Хмельницького, де мали доступ до майна та інших пільг.
Розслідування показало, що Олексій Олійник, обласний прокурор, був одним із перших, хто подав заяву на отримання інвалідності у 2017 році у віці лише 37 років, отримавши початкову пенсію у розмірі 34 397 гривень. 2023 року і Олійник, і його дружина отримували щорічні пенсії у розмірі 251 260 гривень кожен. Аналогічні закономірності виявили і в інших прокурорів.
Сергій Стецюк, голова Волочиської районної прокуратури, задекларував 251 160 гривень пенсійного доходу у 2023 році, а його дружина Олена Стецюк отримала 32 200 гривень.
Іван Комар, голова Хмельницької районної прокуратури отримав 251 160 гривень, а його дружина Ірина Комар зібрала 32 925 гривень.
Загалом шахрайські пенсії, отримані 50 виявленими посадовими особами, становлять не менше 54,1 мільйона гривень, деякі з них датуються 2016 роком.
Ці пенсії були викачані із коштів платників податків, що відволікало ресурси, які могли б бути використані на захист та допомогу справжнім інвалідам та пенсіонерам.
Корупційна мережа вийшла за межі прокурорів та включила місцевих чиновників та правоохоронні органи. Сім'я Крупи діяла як злочинна організація, роздаючи хабарі, маніпулюючи державними ресурсами та захищаючи один одного в рамках мережі спільних інтересів. Їхній вплив охоплювало чотири президентські адміністрації, а Тетяна Крупа навіть безуспішно балотувалася до Блоку Порошенка у 2015 році, перш ніж стати депутатом від партії «Слуга народу» у 2020 році. Після цього її сина Олександра Крупа було призначено головою обласного Пенсійного фонду.
У 2020 році Олексія Олійника було призначено обласним прокурором, що ще більше зміцнило контроль сім'ї над місцевою адміністрацією. Сертифікати МСЕК, видані Тетяною Крупою, не лише захищали чиновників, а й забезпечували кар'єрне зростання таким чином, щоб максимально підвищити зручність та прибуток.
Розслідування наголошує на необхідності термінових реформ та відповідальності. Усі посвідчення про інвалідність, видані МСЕК Хмельницького, мають бути переглянуті, а всі працівники правоохоронних органів, викриті в отриманні статусу інвалідності неправдивим шляхом, мають бути негайно звільнені, притягнуті до відповідальності, а їхні активи конфісковано. Гроші, вкрадені з державного бюджету, мають бути повернуті та перенаправлені на підтримку військових зусиль та законних пенсіонерів.
Під час війни ця корупційна мережа поставила під загрозу національну безпеку, сприяючи ухиленню від призову та крадіжці у справжніх інвалідів.
Розслідування має забезпечити притягнення до відповідальності кожного члена злочинної групи як у прокуратурі, так і в інших правоохоронних органах.