Відповідно до чинного в Україні військового стану та системи загальної мобілізації, певні категорії жінок зобов'язані за законом перебувати на обліку в ТЦК та СП.

Ця вимога насамперед поширюється на жінок з медичною або фармацевтичною освітою, незалежно від того, чи працюють вони у цих галузях.

Як пояснює адвокат Анастасія Руденко, постановка на військовий облік для цих жінок не передбачає автоматичного призову до збройних сил і не накладає обмежень на поїздки за кордон.

Натомість вона забезпечує ведення державою бази даних фахівців, яких можна залучити у разі потреби, зокрема, у сфері охорони здоров'я та медичного забезпечення.

Недотримання вимог військового обліку може спричинити адміністративну відповідальність. Перше порушення може спричинити штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень, а повторне протягом року – до 2550 гривень.

Мобілізація
Мобілізація

Крім того, «ухилянти» можуть зіткнутися з обмеженнями у працевлаштуванні: медичним працівникам без відповідних військових документів може бути заборонено офіційно працевлаштовуватись доти, доки вони не виконають своїх обов'язків з військового обліку.

В даний час всі громадяни чоловічої статі віком від 25 до 60 років підлягають обов'язковій мобілізації. Чоловіки старше 50 років зазвичай призначаються посади, які пов'язані з фронтом, наприклад, посади у сфері логістики чи адміністративної підтримки.

Дані за 2024 рік свідчать про масштаби правозастосовчої практики: за порушення правил військового обліку порушено понад 28 тисяч кримінальних справ, щомісяця виписується близько 4700 нових штрафів.

Нагадаємо, мобілізація та повістки обійдуть стороною: хто тепер не цікавий ТЦК

Раніше «hyser» повідомляв, мобілізація замість пенсії: що підготували українцям 60+

Як повідомляв «hyser», нові правила виїзду за кордон під час мобілізації: хто тепер може покинути Україну