У середу, 14 вересня, Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради рекомендував ухвалити в цілому законопроект №7668-д щодо повернення акцизів на пальне. Дві цифри з тексту законопроекту, запропоновані для його другого читання, загрожують паливному ринку України величезними структурними змінами – на папері та мільярдними аферами – насправді.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяОтже, одна з поправок, яка доповнила текст законопроекту, пропонує встановити знижений акциз для альтернативного палива із вмістом не менше ніж 30% біоетанолу:
- біодизель – 18 євро за 1000 л;
- біобензин — 26 євро за 1000 літрів.
Для порівняння, скраплений газ (автогаз) хочуть обкласти акцизом у 52 євро, а звичайний бензин – у 100 євро за ті ж 1000 літрів. Втім, запропоновані ставки загалом нижчі за довоєнні, що має не дати паливу вирости занадто сильно, що боляче вдарить по споживачах.
Що являє собою "альтернативне" або "біопаливо"? Відповідно до прийнятих у світі стандартів – це суміш традиційного бензину та біоетанолу. Простіше кажучи, спирту, отриманого з рослинних компонентів. Наприклад, кукурудза. Тому такий вид палива ще називають "спиртовим" бензином.
Єдиного стандарту вмісту спирту у біопаливі немає. Але його мінімальним вмістом вважається 5%, а за наявності 30% спирту паливо отримує приставку "альтернативне".
Треба сказати, що суперечки навколо користі та шкоди біопалива вирують вже давно. Але загалом, за умови дотримання технології, дане паливо не небезпечніше за звичайний бензин, адже у виробництві використовується спеціальний спирт і різні присадки.
Для України біопаливо тим більше цінне, що головною умовою його виробництва є біоетанол, виготовлений із рослинних компонентів, найчастіше кукурудзи. В умовах обмеженого агроекспорту виробництво біоетанолу із зерна може дати українським аграріям новий ринок збуту. Принаймні на це могли розраховувати нардепи, пропонуючи пільговий акциз для біопалива.
Як показує світова практика, частка біопалива у споживанні палива мізерна – не більше 3-4%. Причому його основними споживачами є США та Бразилія. Вони ж входять до Топ-5 виробників кукурудзи – основної сировини для біоетанолу.
Україна входить до Топ-10 виробників кукурудзи, тобто має великий потенціал для виробництва біоетанолу та альтернативного палива. Щоправда поки що лише теоретично. Справа в тому, що різниця між біопаливом та звичайним бензином у ціні на українських АЗС мізерна – буквально 1-2 гривні, що явно не стимулює його купівлю рядовими автолюбителями.
Читайте також:
Глава Формули-1: "Ми більше не маємо справу з росіянами, хоча вони й платили шалені гроші"
Який виглядав перший мікроавтобус "Запорожець". Прототип, який не пішов у серію
Xiaomi показала фото свого першого автомобіля. Це щось інопланетне