Про зусилля, які докладає держава задля визволення всіх наших військовополонених і цивільних заручників, зокрема депортованих дітей, розповів в ефірі телемарафону «Єдині новини» заступник голови парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Арсеній Пушкаренко.

Передусім він зазначив, що Офіс Омбудсмана України ініціював створення Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних Росією цивільних громадян України в рамках імплементації 4-го пункту Формули миру Президента Зеленського. Цей захід символічно приурочили до 10-ї річниці спротиву агресії російської федерації, адже початком війни ми вважаємо саме події в Криму в лютому 2014-го року.

У рамках Міжнародної платформи йдеться про повернення всіх наших незаконно утримуваних цивільних громадян, які перебувають у полоні рф.

Парламентар нагадав, що нині встановлено понад 28 тисяч українських громадян, які з початку повномасштабного вторгнення вважаються зниклими безвісти за особливих обставин або ж незаконно позбавлені волі російською федерацією. Зокрема, маємо 208 цивільних в’язнів у Криму. На жаль, поки що загалом вдалося повернути тільки 147 цивільних.

«Такі дії РФ чітко визначені згідно з Міжнародним кримінальним правом, Конвенцією про запобігання злочинів геноциду, Женевською конвенцією як особливо тяжкі злочини та злочини проти людяності. Тому ордера Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна і львової-білової – це перші ластівки, – наголосив народний депутат, і додав: – Цей процес дуже складний, бо Росія абсолютно нехтує міжнародним правом, демонструє байдужість до своїх полонених – громадян РФ. Однак крок за кроком ми добиваємося обмінів».

Він також зазначив, що поводження з російськими полоненими в Україні відповідає Женевській конвенції на відміну від країни-агресора, де присутні і жорстокість, і катування, а натомість відсутнє будь-яке надання медичної допомоги. Також він нагадав, що до Міжнародної платформи за повернення незаконно утримуваних Росією цивільних громадян України вже долучилися 52 держави.

«Ми вже маємо відповідний досвід. Мова йде про міжнародну коаліцію за повернення дітей, яку очолюють Канада та Норвегія. За посередництва деяких країн нам вдається поступово повертати наших дітей. Так само сьогодні маємо працювати над поверненням усіх наших полонених! Докладемо всіх зусиль, щоб ця ініціатива, як і у питанні повернення дітей, дала поштовх до визволення наших цивільних, про яких російська федерація навіть не хоче говорити у рамках обміну та повернення українських громадян», – зазначив він.

«Наша мета – це відповідальність кожного військового злочинця. Тому новина про видачу ордерів МКС на арешт командувача дальньої авіації РФ Сергія Кобилаша і командувача ЧФ РФ Віктора Соколова вчергове підтверджує невідворотність покарання за злочини агресії. Також серед наших завдань – дипломатичний вплив, запроваджений тиск світових санкцій та інших правових норм на причетних. І найголовніше, що ми вимагаємо, — це доступ представників Червоного Хреста до всіх наших полонених: і військових, і цивільних, і дітей! Ми хочемо негайно бачити, в яких умовах вони перебувають, і вимагаємо від РФ забезпечити належне ставлення і допомогу, яку повинні отримувати люди, які є незаконно утримуваними або мають статус військовополонених відповідно до міжнародного права!» – наголосив Арсеній Пушкаренко.