Малина – смачна та корисна ягода, яка радує садівників щедрим урожаєм. Однак її невгамовна природа нерідко перетворює доглянуту ділянку на справжні джунглі.

Щоб малинник залишався охайним, а рослини – здоровими та плідними, важливо дотримуватися кількох перевірених правил.

Малина, кадр з відео
Малина, кадр з відео

Правильне місце – запорука успіху

Малина віддає перевагу рівним, добре освітленим ділянкам. Легкі ухили допустимі, але низини, де накопичується волога, і круті схили з ризиком ерозії – не найкращий вибір. Ідеальний варіант – посадка із західної чи східної сторони ділянки, щоб кущі отримували ранкове та вечірнє сонячне світло.

Грунт повинен бути родючим, легким, добре дренованим, з нейтральною або слабокислою реакцією. Небажано садити малину після пасльонових культур, полуниці або поруч із вишнею. Відмінними попередниками будуть часник, бобові та баштанні культури.

Малинник, кадр з відео
Малинник, кадр з відео

Обмежуємо територію малинника

Малина швидко розростається, захоплюючи нові території, тому важливо від початку обмежити її поширення. Досвідчені садівники рекомендують по периметру вкопати листи шиферу, металу або пластику на глибину 20-30 см – це створить бар'єр для кореневих нащадків і не дозволить малині втекти за межі відведеної території.

Вибираємо метод посадки

Метод посадки залежить від розмірів ділянки:

  • Кущовий спосіб - підходить для невеликих площ. Кожен кущ висаджується окремо в заздалегідь підготовлену яму.
  • Траншейний метод – оптимальний для великих малинників. Кущі розміщують у довгих траншеях, що спрощує догляд та покращує врожайність.

Малина
Малина

Коли садити?

Малину можна висаджувати навесні чи восени:

  • Весняна посадка проводиться після повного прогріву ґрунту та завершення заморозків, але до активного зростання пагонів.
  • Осіння посадка – з кінця вересня до середини жовтня, за місяць до стійких холодів, щоби саджанці встигли вкоренитися.

Порядок посадки

Перед посадкою лунки чи траншеї проливають водою (2-5 літрів на кущ). Саджанці розташовують на відстані 40-60 см один від одного, залишаючи кореневу шийку на 2-3 см вище за рівень грунту. Після засипання ґрунт утрамбовують і поливають (по 15-20 літрів води на кущ), потім мульчують хвойною корою, торфом або перегноєм.

Читайте також:

Що можна і не можна садити після огірків: поради щодо відновлення ґрунту.

Як отримати багатий урожай полуниці: секрети досвідчених городників просто налийте два літри під кущ.