Які можливі ризики очікують українців після запровадження накопичувальної пенсійної системи
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяВ уряді знову заговорили про зміни в теперішній системі, розраховуючи на те, що працюючі українці будуть виплачувати не тільки пенсії громадян, що вже пішли на заслужений відпочинок, а й одночасно відкладати кошти на свою власну достойною старість, пише видання "Вокс Україна".
У Кабінеті Міністрів все ще обіцяють, що накопичувальну систему введуть до кінця цього року, однак, варто згадати, що в травні минулого року прем'єр-міністр Шмигаль вже обіцяв запуск накопичувальної ланки з січня 2021 року, а попередній уряд давало аналогічні присяги, але з датою на 2018 рік.
Відзначимо, що на цей час близько 40 відсотків пенсіонерів України отримують від 2 000 до 3 000 гривень. Ще 16 відсотків існують на 2 000 гривень. За прогнозами ООН, до 2050 року населення нашої країни скоротиться майже на 20 відсотків - внаслідок демографічної кризи та активної міграції молодого населення. Тобто, число пенсіонерів буде тільки зростати, а заробляє молоді, з податків якій і наповнюється ПФУ буде тільки падати. Цілком ймовірно, що в цьому випадку, щоб пенсійні виплати не зменшувалися, на що залишилися українців збільшать податкове навантаження.
Уряд вже пропонує накопичувати кошти, направляючи 2 відсотки від єдиного соціального внеску і ще стільки ж від податку на доходи фізичних осіб. Народні депутати ж, пропонують почати перехід до накопичувальної пенсійної системи: на персональний рахунок працівника буде йти 3 відсотки від його зарплати, при цьому 2 відсотки буде відраховувати сам працевлаштований, а ще 1 відсоток - роботодавець.
Однак, не треба забувати, що будь-які накопичення в національній валюті залежать від української економіки, довірі до влади, і розвитку ринку цінних паперів в нашій країні. Таким чином, виникає питання, куди ж саме інвестувати кошти з накопичувального фонду, щоб їх просто не "з'їла" реальна, а не офіційна інфляція. У Кабміні пропонують вкладати кошти в облігації внутрішньої державної позики та корпоративні облігації. Але для того, щоб подібний алгоритм працював на практиці, необхідна довіра громадян до того, що їх заощадження не тільки не пропадуть, а й навпаки - зростуть. А для цього потрібні нормально діючі структури захисту прав власності, яких в Україні, на жаль, немає.
Крім цього, введення другого, накопичувального рівня пенсійної системи, серйозно відбитися на макрофінансової стабільності, оскільки частина коштів, переведених із солідарної системи на накопичувальні рахунки, залишать Пенсійний фонд з дефіцитом фінансів. Тобто, нестача коштів будуть перекривати шляхом дотацій з держбюджету, і внаслідок цього знизиться фінансування інших сфер, збільшиться державний борг, витрати на його обслуговування, і виростуть податки.
До слова, раніше "Hyser" писав про те, що в Мінсоцполітики розповіли, кому пенсії все ще будуть доставляти за місцем проживання.
Також раніше наш портал повідомляв про те, що через два місяці українцям прийдуть квитанції на сплату податку на нерухомість.
А до цього ми розповідали про те, що на одного працевлаштованого українця вже припадає один пенсіонер.