Всы знають, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за призначенням відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Водночас днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через портал послуг Пенсійного фонду, то днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їхнього змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Для призначення пенсії за віком застосовується середня заробітна плата в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тут важливо звернути увагу на точне формулювання в законі. Йдеться не про рік призначення пенсії, а про рік звернення за її призначенням, тому якщо людина поспішила з оформленням, то це може зіграти з нею злий жарт.

Для обчислення пенсії врахували середню заробітну плату за 2019–2021 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за її призначенням. Якби заява на призначення пенсії була подана у 2023 році, тоді б для її обчислення була врахована вже новіша й вища середня заробітна плата за 2020–2022 роки.

Тетяна Леонідівна прагнула оформити все заздалегідь, але, напевно, не знала зазначених нюансів. Тому розмір її пенсії тепер дійсно буде нижчим, ніж очікувалося.

У цьому випадку Пенсійний фонд діяв чітко в межах законодавства й оскаржити таке рішення складно навіть у судовому порядку.

Можливо, якби людина звернулася до Пенсійного фонду особисто, то спеціаліст міг би порадити не квапитися з поданням заяви, а відкласти це до січня, щоб оформити пенсію на вигідніших умовах. Однак тут звернення надійшло через вебпортал електронних послуг, тому призначення пенсії відбулося в автоматичному режимі.

Способи оформлення пенсії

Загалом заяву на призначення пенсії можна подати кількома способами. Це можна зробити особисто в сервісному центрі Пенсійного фонду. Окрім цього, заяву може подати представник відділу кадрів підприємства, на якому людина працює. Також заяву можна надіслати дистанційно — через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду або за допомогою застосунку «Дія».

З поданням заяви особисто все просто. Це звична й зрозуміла схема: приходиш до Пенсійного фонду, подаєш документи, пишеш заяву. Заяву можуть не прийняти, якщо, наприклад, не вистачає якихось ключових документів, що визначають право на пенсію. Інколи заяву приймають, але просять у тримісячний термін донести деякі документи.

Що стосується громадян, які працюють, то ідеальний варіант, щоб питання з оформленням пенсії здійснював відділ кадрів. Хоча, звісно, це практикується не завжди й не на всіх підприємствах. Чинний порядок передбачає, що коли людина працює, то заяву на призначення пенсії й, зокрема, документи про її стаж до Пенсійного фонду подає представник відділу кадрів.

І, як вже зазначалося, тепер заяву про призначення або перерахунок пенсії людина може подавати разом зі сканованими копіями документів через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID. Те саме можна зробити й через мобільний застосунок «Дія». Такий варіант у наш час є досить зручним і дозволяє оформити пенсію, не виходячи з дому, не стояти в чергах, не боятися ковіду чи повітряної тривоги.

Втім, як бачимо, подаючи заяву таким чином, людина не завжди може отримати необхідні роз’яснення від фахівців Пенсійного фонду. І, звісно, послуга доступна лише тим, хто вже більш-менш опанував цифрові технології, має смартфон, доступ до інтернету й може розібратися з тим, як надіслати документи.

Читайте також: