Російська реальність в тому, що сім'ям легше сприйняти смерть родича, якщо її називають "героїчної". Саме тому росіяни приймають офіційну пропаганду, незважаючи на те, що вона суперечить їхньому особистому досвіду. Ось тільки загиблих в "спецоперації" на Україні вже більше 13 тисяч чоловік і може повторитися ситуація з Афганістаном.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяТак, багато хто пам'ятає, що в 1980-х тіла загиблих в Афганістані поверталися в цинкових трунах, а на надгробках карбували одну і ту ж напис, що солдат «був убитий, виконуючи свій інтернаціональний обов'язок». Завдяки так званій "гласності" розлючені матері вимагали відомості про смерті і поранення їхніх синів. Вони почали вести активні кампанії проти дідівщини в армії, а також вперше в історії змушували армію СРСР давати відповіді на всі питання.
Президент України Володимир Зеленський звернувся до російських матерів безпосередньо. Уряд у Києві створив спеціальну гарячу лінію, запустив Telegram-канал, а також сайт з фото російських солдатів, які потрапили в полон. Щоб їхні сім'ї могли відшукати їх.
Це небезпека, яку Путін усвідомлює і з якою бореться з тих пір, як його план «триденної війни» провалився в кінці лютого. Він постійно повторює, що на фронтах України немає строковиків. Тому що це дуже чутлива проблема в Росії. Російський автократ також не оголосив загальну мобілізацію. Але Міноборони РФ визнало, що деякі строковики все ж були відправлені на війну в Україну, а деякі з них потрапили в полон. Зіткнувшись з важкими втратами солдатів і техніки, Путін підвищив віковий поріг для тих, хто хоче служити в армії за контрактом. Оскільки війна затягнулася, йому доведеться залучити резерви або ж відправити в бій проходять строкову службу.
Дослідник внутрішньої політики Росії в Університетському коледжі Лондона Бен Нобл зазначив, що втрати, як і економічні труднощі, відчувають межі пропаганди і репресій Кремля. Тому що, незважаючи на те, що говорить державне телебачення, росіяни безпосередньо страждають від обох наслідків війни. І для кожного з цих наслідків буде свій поворотний момент.
Три фактори погіршують ситуацію Путіна. Перший з них-це те, що навіть за автократичними стандартами йому не вистачає емпатії, яка могла б допомогти приборкати суспільну кризу. Тільки через три місяці після початку війни Путін знайшов час, щоб відвідати поранених солдатів. А прояв "президентського співчуття" за версією Кремля виявився формальною роздачею беземоційних рукостискань в ідеальній лікарні Москви, де ніхто насправді не був хворий. Нобл зауважив, що у путінського режиму немає людського обличчя.
Другий фактор - на відміну від анексії Криму в 2014 році, патріотичний підйом, який виявив опитування після початку вторгнення в Україну, також супроводжувався високим рівнем тривоги. У березні, коли росіян запитували про їхні відчуття з приводу війни, перше, про що вони говорили – Це гордість за Росію. Але потім опитані згадували про інші відчуття: тривогу, страх і жах. Молоді росіяни ставили страх, тривогу і жах на перше місце. З'явилися випадки нападів на військкомати, а незадоволені родичі стали висловлюватися.
І третій фактор-Путін робить акцент на ролі жінок як матерів, намагаючись розібратися з похмурою демографічною ситуацією в Росії. При цьому він спирається на традиціоналістські погляди. Путін навіть збирався відновити Радянський титул "матері-героїні", яким нагороджували жінок з великою кількістю дітей. Тому Кремлю важко одночасно прославляти жінок, а потім закривати їм рот.
Матері і дружини не можуть повалити Путіна або покінчити з війною, так само як їх невдоволення не змусило Кремль вивести війська з Афганістану. Але їх горе і все більша кількість втрат на війні, які російські ЗМІ не зможуть виправдати постійною похвалою, підриває імідж армії і держави. Потенційні наслідки непередбачувані.
«Ми звикли жити на двох рівнях: один з них – це те, що ми читаємо в книгах і ЗМІ, а інший – абсолютно відмінний, – це наш особистий досвід, – сказала Алексієвич одна з жінок після публікації книги про загиблих солдатів в Афганістані, – Все, що ви написали-правда, Крім того що реальність ще страшніше».
Читайте також:
"Кілька тижнів": у Пентагоні заявили про переломний момент в Україні.
"Ракети можуть прилетіти навіть з Новоросійська": експерт розповів, чи зможуть ЗСУ потопити флот РФ.