Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» зазначив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва України Арсеній Пушкаренко, підбиваючи підсумки зустрічі на Мальті радників світових лідерів з питань безпеки та зовнішньополітичних.

«Україна розпочала унікальний формат міжнародних зустрічей, і це дозволило постійно розширювати коло учасників: якщо у Копенгагені участь у зустрічі взяли 15 делегацій, у Джідді – 43, то Мальту вже відвідали представники 66 країн та міжнародних організацій. І це значна перемога України та результати титанічної роботи Офісу Президента на чолі з Андрієм Єрмаком, Міністерства закордонних справ, Офісу омбудсмена України Дмитра Лубинця та моїх колег із Верховної Ради», – зазначив народний депутат.

Парламентар роз'яснив, що учасники зустрічі насамперед обговорили механізми реалізації перших п'яти пунктів Формули світу. Зокрема, було запропоновано конкретні кроки щодо забезпечення ядерної безпеки. У цій сфері напрацьований план дій передбачає виведення військ агресора із Запорізької АЕС та передачу її під повний контроль України, а також посилення ролі МАГАТЕ. Запропоновано вивчення механізмів відповідальності за недотримання принципу ядерної безпеки. Також передбачається розробка моделі енергетичної стійкості, яка повинна запобігати порушенням енергетичної безпеки та унеможливити використання енергетики як важеля впливу в актах агресії.

«У рамках забезпечення продовольчої безпеки пропонується, зокрема, посилити захист портової та логістичної інфраструктури України. Слід зазначити необхідність розмінування морських шляхів у Чорному морі. Також рекомендовано підтримати страхування суден та вантажів, що перевозяться через морські порти України», – пояснив Арсеній Пушкаренко.

Ще один пункт Формули миру, який обговорили під час зустрічі – повернення наших військовополонених та заручників. Особлива увага була приділена поверненню додому вивезених росією українських дітей. Зокрема, йшлося про ініціативу Канади щодо створення з цього приводу великої міжнародної коаліції. План дій щодо повернення заручників та депортованих українців передбачає створення міжнародної моніторингової групи, яка має організувати збір інформації про них, забезпечити доступ до місць їх утримання, а також розробити додаткові санкції проти Росії та її офіційних осіб за порушення міжнародного гуманітарного права.

«Під час зустрічі також було рекомендовано зосередитися на реформі Ради Безпеки ООН. Держава-агресор не може мати права вето в Раді безпеки. Передбачається посилення ролі Міжнародного суду ООН шляхом визнання обов'язкової юрисдикції суду в усіх суперечках щодо порушень Статуту ООН. Пропонується створення системи раннього попередження про дії, що порушують суверенітет та територіальну цілісність держав», - зазначив нардеп.

Як зазначив Арсеній Пушкаренко, Формула миру забезпечує реалізацію положень Статуту ООН щодо припинення агресії проти України, усунення її наслідків та настання справедливого миру. І хоч як Росія та її сателіти намагалися просувати наратив про «локальний конфлікт», сьогодні світова спільнота має чітке розуміння, що невиправдана агресія Росії проти України — це загроза і виклик світовій архітектурі безпеки. І сьогоднішнє загострення на Близькому Сході лише підтверджує актуальність широкої імплементації Формули миру та потреби якнайшвидшого проведення Глобального саміту світу.

Окремо нардеп наголосив на важливості участі у зустрічі представників Бразилії, Індії та ПАР, що входять до БРІКС, а також представників багатьох країн Глобального Півдня.

«Зустріч на Мальті є ще одним важливим кроком до проведення Глобального саміту світу. Адже дедалі більше країн розуміють, що Українська Формула світу набуває глобальних масштабів і має стати набором універсальних механізмів повернення дії сили міжнародного права. Суть наших пропозицій проста і зрозуміла – справедливий світ на основі міжнародного права», - наголосив Арсеній Пушкаренко.