На сьогодні офіційно залишити територію України можуть чоловіки, зняті з військового обліку за станом здоров'я, багатодітні батьки та ще деякі категорії українців. При цьому за незаконне перетинання кордону під час воєнного стану в Україні передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Разом з тим спокуса настільки велика, що багато хто примудряється зробити це використовуючи вигідні знайомства. Наприклад, зв'язки із позаштатним радником голови ЛОВА з питань гуманітарної допомоги та волонтерства Олексієм Шевчуком дозволили залишити Україну десяткам чоловіків під прикриттям волонтерства.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяТак, журналісти отримали доступ до бази даних волонтерів, внесених до системи "Шлях" Львівської ОВ на прохання різних громадських організацій.
Виявилося, що через систему "Шлях", яка функціонує для ввезення в Україну волонтерами гуманітарної допомоги, з країни виїхали та не повернулися "десятки" людей, пов'язаних з екс-керівником координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги Львівській обласній військовій адміністрації (ЛОВА), колишнім радником керівника ЛОВА Олексієм Шевчуком. Про це йдеться в опублікованому 5 червня розслідуванні проекту " Наші гроші. Львів ".
Аналіз бази даних свідчить, що серед найбільш успішних "просителів" виявилися пов'язані між собою організації, які взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їх "волонтерів" просто втекли з України.
Журналісти також виявили ціле гроно таких організацій, пов'язаних із колишнім позаштатним радником голови ЛОВА з питань гуманітарної допомоги та волонтерства Олексієм Шевчуком. Саме він майже рік очолював координаційний штаб із питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА.
За попередніми даними тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, майже 9,4 тисячі чоловіків призовного віку безповоротно виїхали з країни через систему "Шлях".
Парламентська слідча комісія, прикордонна служба, та "Укртрансбезпека" відмовилися надати дані про сумнівні благодійні або громадські організації та їх "волонтерів".
Проте журналісти змогли отримати доступ до масиву даних із наказами ЛОВА про внесення до системи "Шлях".
Дослівно: "Йдеться про майже 1800 організацій, на прохання яких через систему "Шлях" було видано понад 32 тис. дозволів на виїзд.
Таким чином ми змогли сформувати список лідерів серед заявників, за зверненнями яких до "Шляху" вносили сотні імен.
Загалом у двадцятці організацій, які отримали найбільше погоджень на виїзд чоловіків, є відомі організації як "Львівський IT кластер" (280 осіб), "Народна самооборона Львівщини" (200), або "Фонд допомоги Україні "Рух у майбутнє" (365) , ініціатором створення якого є футбольний клуб "Рух" Григорія Козловського. Це реальні організації, про діяльність яких легко дізнатися.
Очолив список "найуспішніших" заявників у Львівську ОВА благодійний фонд "Чистий Київ" (385 осіб), який називають одним із головних партнерів ЛОВА з питань гуманітарної допомоги.
Ця організація була створена ще в 2020 році, а наприкінці березня 2022 року з'явилася сторінка у Facebook, але там досі лише кілька повідомлень, датованих 26 березня 2022 року.
Проте в описі своєї діяльності "Чистий Київ" заявляє, що відвантажив понад 1500 тонн гуманітарної допомоги. Згадки про допомогу від фонду також виявили на сайтах органів місцевого самоврядування, але їх відверто мало. Також "Чистий Київ" згадували кілька інших фондів, але контактів хоч когось із цієї організації надати не змогли.
Опитані волонтери повідомили, що через "Чистий Київ" відвантажували гуманітарну допомогу з гуманітарних складів ЛОВА.
Загалом для "Чистого Києва" Львівська ОВА надала дозволи на виїзд майже 400 осіб, у тому числі дуже сумнівних як для волонтерів.
Наприклад, у травні 2022 року завдяки такому дозволу виїхав і, звичайно ж, не повернувся чотири рази судимий житель Старосамбірського району Іван Мочульський, оголошений тепер у розшук.
Скористався дозволом від ЛОДА і сам керівник та засновник фонду "Чистий Київ" 37-річний Максим Ткачик, який виїхав із України ще у серпні минулого року.
Про роботу на склад ЛОВА розповів і Ігор Фесан, керівник та засновник "Благодійного фонду Степана Бандери" (295 дозволів), який тепер перебуває у стані припинення. Його фонд разом з іншими перевозив гуманітарну допомогу на запит ЛОВА на загальний склад, яким керував Шевчук та радник голови ЛОВА Максима Козицького.
Фесан стверджує, що він особисто як керівник фонду жодних звернень до ЛОВА не писав і не підписував, бо "цим займалися централізовано". То хто ж це робив? На подальші запитання він відповідати відмовився.
Виявилося, що подібних організацій, про які нічого невідомо, значно більше. Більшість із них так чи інакше пов'язані із Шевчуком та адвокатським об'єднанням Barristers, екс-партнером якого він є.
Дію адвокатського свідоцтва самого Шевчука припинили цього року за порушення правил адвокатської етики.
"Наші добрі справи" зареєстровані на Євгена Корчинського із селища Іванків Київської області, але такої людини не існує.
За вказаною адресою в Іванкові прописано 31-річного Євгена Корчемного.
Від "Наших добрих справ" виїхали та не повернулися у встановлений час кілька десятків людей.
Самого Корчемного в систему "Шлях" внесли не від його організації, а від ГО "Небайдужі громадяни", співзасновником якої, згідно з YouControl, є Шевчук.
Журналістам не вдалося знайти інформації про гуманітарну діяльність "Небайдужих громадян", але від них виїжджали і водії-дальнобійники (вони розповіли, що возили вантажі, але не тільки гуманітарні), так і втікачі.
Листи від "Небайдужих громадян" підписувала "Лісняк Д". Ймовірно, йдеться про Лесняк Дар'ю-Анастасію, яку називають молодшим юристом Barristers. Її телефон, наданий у ЛОВА, виявився недійсним.
Ще одним великим користувачем львівського сегменту системи "Шлях" є київська ГО "Громадська екологічна ініціатива", але актуальних засновників та телефонів організації також знайти не вдалося.
На сторінці у Facebook немає нічого про гуманітарку, за вказаним телефоном не відповідають, а сайт наповнений інформацією про казино.
До двадцятки лідерів потрапив і київський фонд "Байрактар" (220 осіб), заснований влітку минулого року 19-річним Денисом Синявським, який зараз є підозрюваним у кримінальному розслідуванні про незаконне переправлення чоловіків за кордон.
Інша організація - "Український джавелін" отримала від ЛОВА понад 130 дозволів. Цю організацію зареєстрував у вересні 2022 року 32-річний киянин Клим Хоменко, але вже із січня цього року "Український джавелін" перебуває у "стані припинення діяльності".
У додатку Getcontact телефон Клименко зазначено також як контакт помічника Шевчука. Раніше, 2021 року, Шевчук опублікував відео, на якому Хоменка протиставлено як "представник команди адвоката Олексія Шевчука".
Фонд "Слава нації України!" створено 7 місяців тому Дмитром Півнем – колишнім помічником Шевчука та ще одним адвокатом Barristers. Півень також є співзасновником ГО "Служба порятунку тварин" – це одна із засновниць "Української гільдії активістів". Для "Слава нації України!" кількість погоджень для "Шляху" від ЛОДА була меншою за 90.
Ще одна маловідома організація - це фонд "Українські котики", започаткований сім місяців тому 31-річним Богданом Забарою, адвокатом Barristers та помічником Шевчука. Забара також є співзасновником ГО "Судовий репортер" разом з Півнем, засновником фонду "Слава нації України!". Забара відмовився надати будь-яку інформацію про діяльність фонду, оскільки вважає її конфіденційною.
Ще однією сумнівною організацією є фонд "Код-Паляниця", створений у вересні минулого року 26-річним Олександром Заїкою з Луганської області та припинив свою діяльність у лютому. Від цього фонду ЛОВА внесла до системи "Шлях" понад 100 чоловіків. У реєстрі немає телефону організації.
Львівська ОВА та Шевчук відмовилися від інтерв'ю. Шевчук відмовився від розмови, заявивши, що не впевнений, що спілкується з журналістами, а не шахраями – хоча раніше коментарі давав.
На запит про ввезену згаданими у цьому матеріалі організаціями гуманітарної допомоги перший заступник голови ЛОВА Андрій Годик письмово відповів, що "в обласній військовій адміністрації відсутня будь-яка інформація про гуманітарну діяльність організацій у період з 24.02.2022 до 20.05.2023, запиті".
Нагадаємо:
- Олексій Шевчук захищав Борислава Розенблата у "бурштиновій справі".
- Він також брав участь у конкурсі на посаду директора НАБУ.
- У лютому 2023 року Шевчука позбавили свідоцтва адвоката на три місяці за порушення адвокатської етики та образу колеги Масі Найєма.
Читайте також:
Від тривоги до удару лише кілька хвилин: українцям розповіли, що запускає Росія
Путін буде в ударі: військовий експерт розповів, що відбувається у Кремлі
Лукашенко вже шкодує, що Путін раніше не напав на Україну. Ось що він розповів