Український уряд має намір здійснити чергову соціальну реформу у сфері оплати праці.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяМіністерство економіки розробило законопроект, згідно з яким буде посилено захист прав працівників на своєчасну виплату заробітної плати в повному обсязі, пише "Обозреватель".
Разом з цим надійшла пропозиція скасувати обов'язкову щорічну індексацію, а відпускні та відрядні виплачувати по-новому.
Щоб здійснити задумані зміни, Кабмін посилить правила для роботодавців стосовно виплат зарплат працівникам, але є й такі, які, навпаки, спростять життя роботодавцям, а от робітникам на користь не підуть.
У законопроекті йдеться про те, що будуть введена кардинально нова відповідальність за невиплату зарплати роботодавцем працівникам. Пропонується карати за кожного працівника, який не отримав гроші.
Наразі сума штрафу не залежить від кількості працівників, які її не отримали. Тільки сам факт заборгованості має місце. Розмір штрафу становить від 8500 до 17 000 грн.
У разі прийняття законопроекту штраф за кожного працівника у разі необґрунтованої невиплати зарплати йому загрожує штраф від 6800 грн до 13600 грн.
Якщо кошти, які мали бути спрямовані на виплату зарплати працівникам, були використані не за призначенням, то роботодавця оштрафують на суму від 13600 грн до 20400 грн за кожного працівника.
Крім штрафу роботодавець буде зобов'язаний виплатити працівникові пеню в розмірі облікової ставки НБУ за кожен день затримки зарплати. В даний час відсоток розмірної ставки дорівнює 10,2.
Крім того, пропонується створити умови для невідворотності покарання за порушення законодавства у сфері виплати заробітної плати. Тобто, виключити з КК України норму, згідно з якою особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до такої відповідальності нею здійснено виплату потрібного заробітку.
Автори законопроекту запропонували надати право працівнику не виконувати свої робочі обов'язки у разі затримки заробітної плати більш, ніж на 15 днів. Однак працівник мінімум за два дні повинен попередити роботодавця про це. У цьому випадку він має повне право бути відсутнім на робочому місці, але при цьому отримати компенсацію за цей час у розмірі 2/3 окладу.
Але не завжди працівник може просто взяти і не вийти на роботу і ці випадки залежать від того, ким він працює. Неприпустимо припинення роботи в разі, якщо він нього буде залежати життя і здоров'я людей або навколишньому середовищу. Також, якщо працівник перешкоджає запобіганню стихійного лиха, аварій, катастроф, епідемій та інше, а також у разі оголошення надзвичайного або воєнного стану.
Не можуть просто так взяти і не вийти на роботу працівники органів прокуратури, судів, Збройних Сил України, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, безпеки та правопорядку (крім технічного та обслуговуючого персоналу).
У разі прийняття закону він матиме силу з 1 січня 2022 року.
Раніше Hyser писав про те, що стало відомо, на кого чекають щедрі надбавки у 2022 році.
Також Hyser повідомляв, що Шмигаль готує українців до серйозної новації щодо зарплат.
Нагадаємо, що у Мінсоцполітики похвалилися новими виплатами.