Сьогодні, 3 липня – велике, особливе церковне свято, і воно буде далеко не єдиним. Цього дня Православна Церква вшановує пам'ять святого Анатолія, який служив патріархом Константинопольським у IV столітті.

Родом з Олександрії, Анатолій був висвячений у диякони святим Кирилом Олександрійським і присвятив своє життя служінню Церкви.

У його час Візантійська імперія зіткнулася з теологічною кризою, викликаною єрессю, що поширюється Євтихієм, яка помилково стверджувала, що божественна природа Христа повністю поглинула Його людську природу, тим самим спотворюючи вчення про спасіння. Це переконання отримало підтримку серед частини духовенства, знаті і навіть імператора, що призвело до усунення патріарха Флавіана.

Анатолія було обрано новим патріархом Константинопольським. На відміну від свого попередника, він рішуче виступав проти цієї єресі та працював над відновленням православного вчення. Одним із його значних досягнень стало скликання Четвертого Вселенського собору в Халкідоні, який остаточно підтвердив вчення про те, що Христос має дві нероздільні природи — божественну та людську.

Церковне свято, фото: youtube.com
Церковне свято, фото: youtube.com

Протягом усього свого правління Патріарх Анатолій вірно служив Церкві, будував нові церкви та організовував доставку мощів християнських мучеників до Константинополя. Цікаво, що він був першим патріархом, який особисто коронував візантійського імператора, вручивши корону Леву I Мацеллі.

Інші святі та пам'ятні дати 3 липня:

Мученик Іакін

Мученики Діомід, Євлампій та Асклепіодот

Мученик Голіндух

Затворники Анатолій Печерський

Мученики Мокій та Марк

Святий Олександр, засновник монастиря «Неусипучий»

Молитви та традиції цього дня:

У цей день молитви часто підносять святого Анатолія, який вважається покровителем тих, хто носить його ім'я. До нього прийнято звертатися за заступництвом про здоров'я та божественну допомогу.

Місцеві жителі називають 3 липня Маків день, ймовірно, на честь мучеників Мокія і Марка. Цей день тісно пов'язаний із звичаями, пов'язаними з насінням маку. У минулі часи в цей день було прийнято благословляти насіння маку.

Церковне свято
Церковне свято

Освячене насіння маку зберігало будинки і розсипало по порогах, щоб захистити житло від шкоди. Традиційно цього дня люди починали косити сіно.

Що можна і чого не можна робити 3 липня:

Незважаючи на деякі позитивні звичаї, фольклор попереджає, що 3 липня — день, що загрожує невдачами. Рекомендується не розпочинати нові починання, не будувати плани на майбутнє і не садити рослини в садах та городах, оскільки посаджені нині культури можуть погано зростати. Також не рекомендується давати гроші у борг.

Церква закликає віруючих уникати лайки, сварок, гніву, пліток, жадібності та розпачу. Не слід відмовляти тим, хто потребує добрих справ.

Ознаки природи на 3 липня

Народна мудрість використовує природні знаки, що спостерігаються у цей день, для прогнозування майбутньої погоди та умов урожаю:

Великі зграї комарів і мошок віщують спекотний тиждень.

Активне павутиння вказує на хорошу погоду.

Зниження рівня води в колодязях свідчить про настання сильної спеки.

Велика кількість насіння маку на рослинах також інтерпретується як ознака рясного року, а рясний ріст щавлю віщує теплу зиму.

Нагадаємо, дуже багато важливих церковних свят: православний календар на липень-2025

Раніше «hyser» повідомляв, гороскоп на 3 липня: нова місячна фаза дасть "ляпас" знакам Зодіаку

Як повідомляв «hyser», аномальна спека під +40 "розплавить" Україну: погода різко зміниться і стане нестерпною