3 травня Православна Церква вшановує пам'ять преподобного Феодосія Печерського, ігумена Києво-Печерської Лаври, і шанує Києво-Печерську ікону Успіння Пресвятої Богородиці.

Феодосій Печерський займає особливе місце у духовній та історичній спадщині східного православ'я. Його вважають одним із перших архітекторів чернецтва в Київській Русі, він зробив значний внесок у розквіт Києво-Печерської Лаври.

Його вплив був продовженням впливу фундатора Лаври преподобного Антонія. Під керівництвом Феодосія у XI столітті монастир став маяком релігійного благочестя, святості та освіти.

Теодосій, що народився в місті Василеві (сучасний Васильків неподалік Києва), з раннього дитинства виявляв сильну схильність до церкви. Незважаючи на опір матері його аскетичним устремлінням, він у віці 24 років пішов із дому, щоб стати ченцем у Печерському монастирі.

Його духовний та моральний авторитет зростав, привертаючи навіть увагу правлячої еліти Києва. Князь Ізяслав серед інших шукав з ним діалогу. Феодосій також активно захищав несправедливо звинувачених, спонукаючи суддів переглядати несправедливі вироки.

Окрім пам'яті святого, цей день пов'язаний із однією з найдавніших святинь регіону — Києво-Печерською іконою Успіння Пресвятої Богородиці. За переказами, ікона була подарована Дівою Марією будівельникам Успенського собору в Лаврі під час їхнього відвідування Влахернської церкви в Константинополі. Реліквія була передана засновникам монастиря у 1073 році.

3 травня також відзначається народне свято, відоме як Марфа Сеятельниця, яке збігається з пам'яттю мучениць Марфи та Тимофія.

Церква
Церква

Прогнози погоди традиційно робилися на основі прикмет, які спостерігались у цей день.

Ранкова роса віщує настання ясної погоди, її відсутність попереджає про можливий дощ.

Спів солов'їв віщує теплу другу половину травня.

Квітуча черемха віщує сухе літо.

У сільській традиції ця дата також називається Марфа Молочна, оскільки молоко, вироблене цього дня, вважалося особливо жирним та смачним.

Як з релігійної, так і народної точки зору, цей день закликає до моральної стриманості:

Церква не схвалює будь-які форми пліток, суперечок чи проявів заздрості, гніву чи ледарства.

Згідно з традицією, подружжя повинне уникати сварок, оскільки вважається, що розлад цього дня впливає на сім'ю на весь рік.

Пролиття молока 3 травня вважається поганою ознакою, що віщує нещастя.

Духовні практики та молитви:

Віруючі звертаються до преподобного Феодосія з молитвами про зцілення, особисте благополуччя та підтримку у важких ситуаціях. Він особливо шанується як покровитель ченців та духовних громад.

Молитви, які підносяться перед Києво-Печерською іконою Успіння, просять благословення на нові починання, захисту від негараздів та духовного керівництва. Згідно з православним віруванням, Богородиця відповідає на сердечні прохання, особливо ті, які зроблені зі щирістю та вірою.

Нагадаємо, гороскоп на травень-2025: Фортуна обрала знаки Зодіаку – на кого чекають гроші, успіх та кохання

Раніше «hyser» повідомляв, екстремально небезпечна погода на вихідні: грози, заморозки, шторм, зливи і різка спека під +30

Як повідомляв «hyser», магнітні бурі у травні: поштормить не лише погода – прогноз на місяць