У православ'ї є дні, коли віруючі можуть вшанувати пам'ять загиблих близьких та помолитися за упокій їхньої душі у церкві. Найпізнішою поминальною батьківською суботою є Дмитрієвська.

Зазвичай Дмитрівська поминальна субота відзначається найближчої суботи до дня святого Дмитра 8 листопада. 2022 року це 5 листопада.

Кажуть, що традиція поминати предків наприкінці осені існувала в українців з давніх-давен і сама закріпилася в церковному календарі.

Традиції на Дмитрівську суботу

Цього дня у храмах проводять богослужіння за упокій душі всіх покійних. Цього дня прийнято ходити до церкви та ставити свічки за всіх померлих близьких.

Також у цей день можна передати батькові записку з ім'ям померлого. Після цього священик згадає людину у молитві.

Якщо немає можливості відвідати церкву, можна помолитися за покійних будинки. У такому разі прийнято збиратися за одним столом та разом згадувати загиблого. Тести молитви про померлих можна знайти у будь-якому молитвослові. На стіл з улюбленими стравами померлих можна поставити кутю, млинці та пироги.

До речі, як кажуть священнослужителі, якщо виходить поєднати Богослужіння з поїздкою на могилу – добре, але головне – не їздити на цвинтар замість служби в храмі, адже померлим набагато важливіше молитви, ніж відвідування могили.

Добре цього дня подавати милостиню: їжу, одяг, у деяких випадках гроші. Раніше на поминки збирали різних людей, запрошували і знайомих, і незнайомих, і жебраків та багатих. Всіх годували, щоб вони на подяку за це частування згадували покійного, молилися за нього. Як пожертвування прийнято приносити пісні продукти - хліб, солодощі, фрукти, овочі.

Що заборонено робити у Дмитрівську суботу

Щоб не порушити стародавні традиції, потрібно дотримуватися деяких заборон:

  • не варто сваритися з рідними цього дня. Наші пращури вважали, що покійним треба показати, що їхні нащадки живуть у світі та поважають один одного;
  • при поминанні рідного на цвинтарі категорично заборонено випивати алкоголь. Не можна влаштовувати застілля та веселитися біля могили;
  • на могилі також заборонено залишати їжу, алкоголь та цукерки. Це не християнський, а язичницький звичай;
  • цього дня заборонено віддавати для пожертвування м'ясо та алкоголь;
  • не можна шити та прясти. Проте робота загалом не забороняється;
  • На Русі цього дня вважали небезпечним прати та полоскати білизну, інакше можна "замилити" померлим очі.

Ще одна погана прикмета – оплакувати померлих, тужити і сумувати: про покійних краще згадувати зі світлою радістю та любов'ю, незважаючи на те, що це поминальний день.

До речі, якщо ви згадуєте близького будинку, то не можна це робити у брудній та неприбраній квартирі.

Читайте також:

Людям потрібні тепловізори: українцям розповіли про погоду на 5 листопада. Тумани встелять усю країну

Ставка не гранична. Українцям розповіли, як самостійно збільшити пенсійні виплати

Лише дерев'яних мечів не вистачає: російські солдати показали каски з пінопласту