Дехто з підписом Biden Joe підписався під петицією щодо відставки Олега Татарова, заступника керівника Офісу президента. Далі у матеріалі йдеться про те, хто є винним у цій ситуації і як взагалі так сталося.

Як відомо, Центр протидії корупції ще наприкінці березня почав збирати підписи за звільнення Олега Татарова, заступника Андрія Єрмака. Пізніше з’ясувалося, що свій підпис під цією петицією поставив і хтось під ім’ям Biden Joe.

За словами голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, через цю ситуацію виникають сумніви не лише щодо легітимності петиції, але й взагалі електронної демократії.

Виникає питання, чи це хтось втрутився у систему, чи дійсно існує громадянин на таке ім’я. Поставити своє ім’я під петицією можна лише через систему Bank-ID або електронний підпис.

Загалом є кілька версій, які пояснюють цю ситуацію. Перша – насправді існує громадянин з ім’ям Biden Joe і він підписався під петицією. Але це сумнівно, оскільки ім’я може бути введено лише кирилицею, тому не можна було підписати петицію через підроблені документи з електронним підписом Biden Joe.

Друга версія говорить про те, що комусь вдалося отримати доступ до сервера і внести ім’я до списку. Третя ж версія така: згенеровано підроблений електронний ключ з іменем Biden Joe, який сервер ID.gov.ua сприйняв за реальний підпис.

У такому разі система електронної демократії України недостатньо надійна, існує загроза кібербезпеки держави. Варто зазначити, що масу цих ключів генерують щодня, за їхньою допомогою можна зайти в «Дію», на сайт пенсійного фонду, отримати кредит, тощо.

Ймовірно, це помилка одного із Кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг: він видав некоректний цифровий підпис. З іншого боку, банк, який є членом державної інтегрованої системи електронної ідентифікації, також міг видати цей підпис.

Аналітик Олександр Кочетков розповів детальніше про цю систему. За його словами, систему електронного підпису розробили ще в 1970-х роках. Він підкреслює, що система розумна, але її мають адмініструвати досвідчені люди. «Наявність такого підпису, який начебто діє, з одного боку, демонструє, що у нас в цій системі, якою повинна опікуватися держава, не все гаразд. Там не все гаразд, якщо з’являються такі тезки президента Сполучених Штатів», - стверджує аналітик.

Офіс президента України зі свого боку дав запит Держаній службі спеціального зв’язку та захисту інформації з’ясувати, як серед підписантів з’явився користувач Biden Joe. Служба пообіцяла з’ясувати це чимскоріш.

«Це певний тролінг влади в українських традиціях. Я нагадаю, що у нас навіть в виборчих бюлетенях пишуть казна-що… От така традиція українська: глузувати з влади і демонструвати, що вона неспроможна, нездатна контролювати те, що відбувається в суспільстві…», - пояснює Олександр Кочетков.

Популярные статьи сейчас

Умоляет жестко наказать: Жириновский впал в истерику из-за Украины

ПриватБанк предупредил украинцев: новая схема. Останетесь без денег

"Милые виноградинки": Леся Никитюк в крохотном купальнике похвасталась загаром

"Аллочка не такая": Галкин обомлел от фото 62-летней жены Юдашкина в бикини

Показать еще

Також аналітик підкреслив, що система електронного підпису цілком дозволяє з’ясувати особистість підписанта. Окрім цього, нагадує він, підрозділи Національної поліції, що займаються кримінальними злочинами, теж мають зайнятися цією справою – в усьому розібратися і припинити це.

Тим не менш, цей інцидент цілком може завадити подальшій діджиталізації країни і голосуванню в режимі онлайн.

Варто звернути увагу на те, що зараз список змінився: серед підписантів зник і Biden Joe, і деякі інші імена.