Львівські брати-бізнесмени Остап та Юрій Доскічі зі своїм станом могли б спокійно потрапити до рейтингу найбагатших українців за версією ділового видання «Форбс», проте їх там немає, і взагалі підприємці не охоче публічно розповідають про те, як вони досягли таких значних висот, повідомляє портал Акценти .

І це можна зрозуміти, адже якщо не компанія, заснована сім'єю Доскічів, то одразу виникає нове кримінальне провадження.

Улюблені статті Кримінального кодексу України львівських бізнесменів – це ухилення від сплати податків, легалізація коштів, одержаних злочинним шляхом, розкрадання державного майна та інші. З таким багажем більшість людей уже давно опинилися б за ґратами, проте у Доскічів усе під контролем. Як ми раніше зазначали, справи проти їхніх бізнесів «дивно» потрапляють до рук суддів, помічених у корупції, незрозумілому походженні коштів та відвертих неправосудних рішень. Також і правоохоронці не поспішають вручати бізнесменам підозри. Жодне з десятків кримінальних проваджень, розпочатих проти бізнесів сім'ї Доскічів, не дійшло до логічного завершення – винних не було засуджено.

Таким чином, за нашими підрахунками, якщо звести всю суму збитків за кримінальними провадженнями, в яких фігурують компанії братів Доскічів та наближених до них підприємств, держава недорахувалася понад мільярд гривень. І це лише те, що ми змогли виявити. Яка реальна шкода від махінацій компаній львівських підприємців залишається лише здогадуватися. Однак, як нам здається, у період війни, коли вся держава займається волонтерською діяльністю, збираючи по крихтах кошти для найнеобхіднішого на фронті, цієї суми збитків було б достатньо для тривалого ув'язнення.

Кримінальний слід

Діяльність братів Доскічів охоплює одразу десятки галузей. Однак найбільший прибуток їм приносять сфери виробництва кабелів, виробів із міді, пластмаси, будівництво та інші. Для того, щоб продемонструвати лише частину кримінальних схем, які впроваджують компанії Юрія та Остапа Доскічов, необхідно ознайомитись із матеріалами кримінальних проваджень.

Найгучніша справа, яка розслідується проти підприємств львівських братів, наразі «затихла». Чому так сталося – питання, звісно, ​​риторичне. Однак ще кілька років тому у виробництва була величезна перспектива. Йдеться про кримінальне провадження, № 12020000000000709 , внесене до ЄРДР 18.07.2020 за фактом заволодіння коштів посадовими особами ТЗВЗ «ГАЛ-КАТ», в особливо великому розмірі, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 .

Хоча встановлена ​​сума збитків у цьому кримінальному провадженні є відносно невеликою, проте є два важливі моменти: по-перше, воно стосується схеми розкрадання коштів акціонерного товариства «Укрзалізниця». По-друге, у судових документах щодо проведення процесуальних дій у провадженні, прямо вказувалися брати Доскічі та їхня участь у розкраданні майна УЗ.

Виробництво особливо активно розслідувалося у 2020-2021 роках. Джерела «АНТИКОРу» у правоохоронних органах повідомили, що 22 січня 2021 року за місцем знаходження підприємства «Галицька кабельна компанія», що належить братам Доскічам, було проведено обшуки, вилучено важливі для розслідування кримінального провадження документи, проте вже у жовтні того ж року управління НПУ за погодженням з Офісом генерального прокурора України ухвалює рішення про закриття провадження. Як заявило наше джерело в правоохоронних органах: "Це сталося саме після того, коли було зібрано незаперечні докази участі братів Доскічів і щонайменше їхніх трьох підприємств у схематозі навколо "УЗ".

Це кримінальне провадження є «демонстративним», адже воно нам показує реальний стан речей: у матеріалах кримінального провадження безапеляційно було зазначено, що брати Доскічі є учасниками злочинної схеми, проте після активних слідчих дій справу закривають.

Але не всі проблеми вдається вирішувати. Одне з кримінальних проваджень, яке наразі активно розслідується слідчими з особливо важливих справ Державного бюро розслідувань, внесене до ЄРДР за №42023000000000709 від 28.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 185, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 362 КК України, тобто крадіжка, підробка документів та несанкціоноване втручання у комп'ютерні системи.

Якщо коротко пояснити, у чому саме підозрюються підприємства братів Доскічів та ще десятки компаній, це масовий багатокроковий схематоз. У виробництві була крадіжка податкових лімітів, фіктивні угоди та виведення коштів, сплачених за державними контрактами. Збитки на сьогодні достеменно невідомі, проте вони становлять не менше 300 мільйонів гривень, що є рекордом для виробництв, у яких фігурують львівські бізнесмени Остап та Юрій Доскічі.

Це кримінальне провадження є активним, останні слідчі дії у нього проводилися на початку червня цього року, однак і тут ДБР отримує «палиці в колеса». Найгуманніший український суд Печерський районний суд столиці не задовольнив клопотання слідчих про проведення обшуків у підприємствах, причетних до махінацій.

Але Доскічі схематозять не лише своїми руками. Раніше ми розповідали про те, що, ймовірно, брати, використовуючи підставних осіб, відкрили компанію «Укр-Медь», яка проіснувала лише 2 роки та 3 місяці, проте за цей час встигла стати фігурантом кримінального провадження, внесеного до ЄРДР № 4201810000000908 від 28. .2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України (ухилення від сплати податків та легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом). Підприємство різко стало банкрутом, залишивши за собою борг перед податковою у розмірі 117 мільйонів гривень та кримінальне провадження. Щодо криміналу виникла цікава ситуація: з огляду на те, що у схемі, за даними слідства, брало участь понад сто компаній, підрахувати збитки не вдалося (або не захотіли). Однак, як нам заявили джерела у слідстві, йдеться про сотні мільйонів, а можливо й мільярд гривень, проте поки встановити істину у виробництві не вдасться, адже слідчі «не встигли» його розслідувати, справу було закрито за строками давності.

Вічна податкова проблема

Окрім відвертих кримінальних схем, у яких беруть участь компанії, що належать братам Доскічам, ми також звернули увагу на постійні проблеми з податковою у цих же підприємств. Більшість бізнесів львівських олігархів мають проблеми зі сплатою податків, що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями.

Їхній масив дивує — йдеться про сотні постанов ДПС про стягнення несплачених податків із компаній Доскічов.

10 січня 2023 року ДПС Львівської області провели перевірку компанії «Укр-Полімер». Під час перевірки було встановлено, що підприємство Доскічов ухилялося від сплати податків при митному оформленні товарів, як наслідок було прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2023 № 2732/13-01-04-07 /37986336 про донарахування податкового зобов'язання 29 грн. 145 825 грн штрафних санкцій.

Ще однією схемою ухилення від сплати податків, якими користуються компанії Доскічів, так звані «каруселі». З метою зменшення прибутку своїх підприємств вони укладають з-поміж них неіснуючі угоди. Таким чином компанії одержують менше податкове навантаження. Про це дізналися спочатку фіскали, як свідчать дані податкової перевірки:

А надалі розпочато цілу низку кримінальних проваджень: від 28.09.2018 №42018100000000908 за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України, від 13.11.2017 за № 4201700000003630 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 205 КК України, фігурантом яких є ТОВ "Укрмідь"; від 13.11.2017 за № 4201700000003630 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 205 КК України фігурантом кримінальної справи є ТДВ «Укр-Алюміній»; від 24.04.2020 №42020000000000776 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 366 КК України, усередині якого фігурує ТОВ "Галич-Мет".

Такий масштаб викрадень є абсолютно рекордним. Здається, що навіть компанії олігарха Ігоря Коломойського, який перебуває в слідчому ізоляторі, не впроваджували такий схематоз. Однак між Коломойським та Доскічами є одна принципова різниця: львівські брати-бізнесмени, незважаючи на десятки кримінальних проваджень та щонайменше мільярд гривень завданих збитків державі, залишаються на волі. Чи надовго?