Поки ми спускаємо з рук Росії те, що вона робить в Азовському морі та мовчки терпітимемо нападки, вона продовжуватиме свою активність та лише збільшуватиме масштаби і нахабство.

Про це в коментарі сказав експерт з національної безпеки та оборони Українського інституту майбутнього Іраклій Джанашия.

«На разі РФ діє у юридичній площині і робить те, що їй дозволено за договором 2003 року (договір про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, який зафіксував їх статус як внутрішніх вод України і Росії).

Далі почне порушувати законодавство. І поки ми самі їй це будемо дозволяти, жодна світова спільнота її не зупинить. Треба припинити ділити Азовське море з росіянами через власну недалекоглядність», — говорить він.

Відповідно до договору Азовське море — внутрішнє море між двома країнами.

«За останні 15 років ми так і не змогли поділити його з РФ і накреслити нормальний кордон. Більш того, Росія і не збиралася його оформлювати. Вона відчуває себе абсолютно вільно, ниряючи по всьому Азовському морю. Не звертає уваги на міжнародну конвенцію 1982 року про морське право, де 12 морських миль від берега — акваторія держави. Росія підходить до берегів України значно ближче. Ніщо її не зупиняє. Бо юридично їй це не заборонено», — пояснює експерт.

Україна може спробувати розірвати цей договір. Це справа довга і тяжка.

«РФ буде робити усе що може щоби нам перешкодити. Але починати потрібно. Тобто ми у судовому порядку маємо довести Росії, чому хочемо повернутися до міжнародної конвенції 1982 року про морське право і анулювати договір 2003 року», — наголошує Іраклій Джанашия.

Треба збільшити кількість суден для посилення берегової охорони та супровід торгових суден, вважає він.

«Мається на увазі не лише військові судна, яких в нас на жаль дуже не багато. Досить буде і звичайних риболовецьких траулерів та шхун із кулеметами та солдатами. Але їх потрібно десятки, навіть сотні.

Російська Федерація збільшує військову присутність в Азовському морі. Для Росії це колосальні фінансові витрати. Так просто вони гроші не витрачатимуть. Тобто, може не завтра, може не через рік, але цією силою вони обов’язково скористаються, і ми повинні мати це на увазі», — додає експерт.

Сполучені Штати Америки закликали Росію припинити блокувати міжнародне транспортне судноплавство в Азовському морі. За три останні місяці РФ затримала понад 150 суден, які прямували через Керченську протоку до портів Бердянська та Маріуполя.

Читайте далі: Тарас Черновил: «Чего добивается Путин в Азовском море и как правильно на это реагировать украинцам»