«У проблемах в школах винен хто завгодно, але не міністерство освіти»: Гриневич назвала винних у провалі початку «Нової української школи»

Містами України прокотилась хвиля невдоволення батьків через відсутність нових меблів та підручників.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич заявила, що у відсутності необхідних меблів та освітніх матеріалів для першокласників, які почнуть навчатись за програмою «Нової української школи», винні органи місцевого самоврядування.

Про це вона розповіла в ефірі «Сніданок з 1+1».

«Гроші виділені справді і гроші виділені вчасно, але питання ж не тільки отримати гроші, треба вміти їх правильно використати. І тут органи місцевого самоврядування показали зовсім різну готовність до того, як використати гроші вчасно й оптимально.

Зараз ситуація склалася в країні така, що орієнтовно близько 50% тих коштів використані на початок навчального року, а ще 50% лежать просто на рахунках в органах місцевого самоврядування», — заявила Гриневич.

Вона також зазначила, що цьому виною є кілька причин, серед яких як низька управлінська якість різних керівників місцевих органів, так і неготовність самого ринку до обсягів замовлень.

Гриневич також підкреслила, що саме Міністерство освіти не здійснює закупівель і навіть не має жодних правових важелів впливу на органи місцевого самоврядування, а лише домагається виділення коштів та підказує органам на місцях, що варто придбати.

«Жодна копійка не може бути використана на щось інше. Інша річ, що це обладнання і ці меблі можуть потрапити до школи пізніше, тобто вже після початку навчального року, але вони обов’язково будуть», — підкреслила очільниця Міносвіти.

Нагадаємо, українські першокласники від цього року почнуть вчитися за новою програмою «Нова українська школа». На цю реформу було виділено понад один мільярд гривень. Однак у багатьох містах України до 1 вересня не встигли виготовити освітні матеріали та спеціальні меблі для класів, що викликало невдоволення у багатьох батьків. Наразі все нове обладнання обіцяють доставити до шкіл до жовтня.

Місцеві органи влади не використали й половини від виділеного з держбюджету мільярда гривень.

У перший клас — без підручників. Для нової української школи не встигли надрукувати книжки. Як пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич, проблема з друком виникла через судові заборони та обмежені можливості поліграфічних комбінатів. Обіцяють, що книжки першокласникам надійдуть у жовтні. Коли ж у кожного учня нової школи з’явиться нова парта – питання відкрите.

За два дні в «Нову українську школу» (НУШ) підуть усі 450 тисяч першокласників. Тож, у новій школі у класі має бути так — мобільні парти, які можна рухати, інтерактивні дошки, зони відпочинку і бокси для роздаткового матеріалу.

На НУШ виділили понад мільярд гривень з бюджету. Однак, де вони? Багатьом батькам першокласників невтямки. ТСН вже показувала класи, куди за два дні прийдуть новоспечені учні, без ремонту, меблів та необхідного обладнання.

Батьки Кропивницького завтра з мітингом планують іти під міськраду. Саме місцеву владу в усьому винить і міністр освіти.

«Субвенцію на нову українську школу, та, що мільярд, використали лише на 44%. Є різні області, які спрацювали по-різному – є Сумська, де відразу провели всі закупівлі. І Миколаївська, де змогли це зробити на 10%. А деякі субвенції взагалі нуль використання», — сказала Гриневич.

На Миколаївщині звіт міністра на засіданні уряду дивилися у прямому ефірі і дуже обурилися:

«Використано майже 14 мільйонів гривень – це становить близько 47%».

Одна з миколаївських шкіл до цих процентів не потрапила. У першому класу поставили старі меблі, які витягли з підвалу.

В уряді вирішили створити координаційний центр, «який буде штовхати у плечі органи місцевого самоврядування, аби пришвидшити процес».

Не штовхати, а розігнати цілий інститут, що відповідає за друк підручників, планують у Міністерстві освіти. Бо за два дні до школи підручників для для першокласників немає. Будуть аж у жовтні. Міністр заспокоює — це на краще. Бо за програмою НУШ, навчання першокласника починається з адаптаційного періоду. Діти не носять у рюкзаках важкого, знайомляться зі школою, класом та дорогою додому.

Читайте далі на hyser: Дітей на уроках історії навчають радянській пропаганді: Нові українські підручники довели міністра освіти Гриневич до істерики