28 серпня почнуть діяти нові правила щодо визначення розміру аліментів, а також оформлення виїзду за кордон з дитиною. Водночас посилена відповідальність за ухилення від виконання батьківських обов’язків та приписів органів опіки та піклування.

Менше не платити

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 3.07.2018 №2475-VIII вводить поняття «гарантований і рекомендований мінімальні розміри аліментів».

Згідно з доповненням до ч.2 ст.182 Сімейного кодексу перший становить 50% прожиткового мінімуму залежно від віку дитини. Його суд повинен призначити незалежно від наявності доходів у батька чи матері. З 1 липня на утримання дитини віком до 6 років має сплачуватися не менш як 779,50 грн. на місяць, а на дитину від 6 років — 972 грн. З 1 грудня ці суми становитимуть 813 та 1013,50 грн. відповідно.

Якщо ж у батька, з якого будуть чи вже стягують аліменти, є достатній заробіток, суд може призначити до сплати мінімальний рекомендований розмір аліментів — 1 п.м. для дитини відповідного віку. З 1 липня він становить: для дитини вiкoм до 6 років — 1559 гpн., а для дітей вікoм вiд 6 дo 18 — 1944 гpн. (з 1 грудня — 1626 та 2027 гpн. відповідно).

Якщо буде з’ясовано, що витрати платника аліментів перевищують його дохід, і він не довів джерела походження цих коштів, суд має встановити суму аліментів незалежно від розміру доходу такого батька.

Втім, автоматичного перегляду розміру аліментів, призначених раніше у твердій грошовій сумі з розрахунку 50% п.м., не відбуватиметься. Для того щоб збільшити виплати до рекомендованого мінімуму за наявності відповідних доходів у платника, необхідно отримати нове судове рішення.

Водночас положення ч.2 ст.184 СК передбачатимуть щорічну індексацію розміру аліментів, визначеного судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, на підставі закону, якщо платник і одержувач аліментів не зійшлися на іншому. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Однак це потребує внесення відповідних змін до закону «Про індексацію грошових доходів населення» та до Порядку проведення індексації грошових доходів населення щодо визначення порядку проведення щорічної індексації аліментів.

Крім того, ч.1 ст.186 СК запроваджує контроль за цільовим витрачанням аліментів у вигляді інспекційних відвідувань їхнього одержувача представниками органу опіки та піклування.

Порядок та періодичність таких відвідувань установлюватиме Міністерство соціальної політики. До того ж, якщо платник не має заборгованості зі сплати аліментів, інспекційні відвідування можуть проводитися позапланово за його заявою, але не частіше від одного разу на 3 місяці.

Штрафи для боржників

Положенням ч.2 ст.191 СК передбачається, що аліменти за минулий період можуть бути присуджені, якщо позивач подасть до суду докази того, що він уживав заходів для їх одержання, але відповідач ухилявся від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий період, але не більш як за 10 років.

Нагадаємо: нині цей строк обмежений 3-ма роками. Аналогічно збільшується до 10 років період, за який можуть бути стягнуті аліменти за виконавчим листом за минулий час.

Власне, за затримку зі сплатою аліментів нараховуватиметься пеня. Щоправда, вона не може перевищувати саму суму заборгованості. Наприклад, якщо заборгованість зі сплати аліментів з березня до травня 2018 року становить 6000 грн. (2000 грн. щомісяця), то пеня за цей період не може перевищувати цієї суми.

Відповідно, пеня нараховується не на загальну суму основного боргу, а лише із суми боргу за певний місяць. Загальний розмір пені обчислюється шляхом складення нарахованої неустойки (пені) за кожний такий період.

Також уносяться зміни до ст.71 закону «Про виконавче провадження». Нова ч.14 цієї статті визначає розмір штрафу за наявності заборгованості зі сплати аліментів.

Якщо її сукупний розмір перевищує суму відповідних платежів за один рік, то виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 20%, за два роки — 30%, за три роки — 50% від суми заборгованості. У подальшому постанова про накладення штрафу в розмірі 20% виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

Усі суми штрафів переказуються стягувачу. Однак у разі застосування до особи штрафних санкцій максимальний розмір пені зменшується, оскільки дорівнює різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання.

Адмінвідповідальність порушників

Нова ст.18850 КпАП встановлює адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування.

Зокрема, за недопущення їх до обстеження умов проживання дитини, створення перешкод при здійсненні інших покладених на них законом повноважень передбачено штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.). За повторне порушення, вчинене протягом року після накладення стягнення, розмір штрафу збільшується — від 100 до 300 н.м.д.г. (від 1700 до 5100 грн.).

Крім того, якщо сьогодні передбачені санкції за заборгованість зі сплати аліментів більш ніж за 6 місяців, то у новій редакції ст.1831 КпАП установлюється удвічі коротший строк, якщо йдеться про утримання дитини з інвалідністю або тяжкохворої дитини.

Покарання аналогічне — суспільно корисні роботи на строк від 120 до 240 год. Водночас передбачається, що вчинення протягом року такого правопорушення збільшить термін суспільно корисних робіт від 240 до 360 год.

Державний виконавець складає протокол про такі правопорушення та надсилає його до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Суттєво зростуть штрафи, установлені ст.184 КпАП. Так, у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей максимальний розмір штрафу становитиме не 3 н.м.д.г, як зараз, а 100 н.м.д.г. Повторне ж порушення може потягнути на 300 н.м.д.г.

Крім того, передбачена відповідальність і для того з батьків, з яким проживає дитина, якщо він не виконуватиме рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, хто проживає окремо. За це передбачений штраф у розмірі від 100 до н.м.д.г.

Далее на hyser: Арест и штрафы: Рада проголосовала за усиление ответственности за неуплату алиментов в Украине