Управління федеральної служби статистики в анексованому Росією Криму оприлюднило дані про заробітну плату жителів півострова за п’ять місяців 2018 року. У середньому вона склала 29 257 рублів, а у Севастополі отримували на півтисячі рублів менше. Який рівень життя забезпечують такі показники у порівнянні з цінами – ​дізнавалися ЗМІ.

Згідно зі звітом Кримстату, найбільший приріст заробітної плати на анексованому Росією півострові спостерігався у будівництві. Там у травні 2018 року платили понад 35 тисяч рублів на місяць, а у Севастополі – 31 тисячу. Найбільше заробляють на будівництві автомобільних і залізних доріг – 54 тисячі. Кримські освітяни і медики в середньому у травні заробили 27 і 29 тисяч рублів відповідно.

– Середньоросійська заробітна плата в травні місяці – трохи більш ніж 44 тисячі рублів.

Це досить стійке співвідношення, принаймні протягом останніх трьох років. У Криму зарплата трохи нижча, ніж у Південному федеральному окрузі (сусідній Росії – КР) – в травні це майже 32 тисячі. При цьому, з мого особистого досвіду, 2014 року кримські ціни помітно вищі, ніж московські з цілої низки товарів. Прожитковий мінімум у Криму становить 95 відсотків від середньоросійського. Середня зарплата – це приблизно три прожиткові мінімуми. Якщо в сім’ї двоє батьків, які працюють, і двоє дітей, то їм ледве вистачає на прожитковий мінімум при середній зарплаті.

Тенденції більш-менш загальноросійські, але ціни при цьому трохи вище загальноросійських. Це пов’язано з питаннями логістики

​– Російській владі надзвичайно важливо підтримувати настрій серед жителів Криму, що анексія – це благо, що вони придбали, а не втратили. Тому тут не стільки економічні, скільки політичні міркування. На найближчі три роки будівельна галузь активно розвиватиметься.

Взагалі, в Росії інфляція відносно невисока, але, за даними Росдержстату, рівень реальних доходів стагнує, вони не ростуть і не зменшуються. Крим тут не виняток. Тенденції більш-менш загальноросійські, але ціни при цьому трохи вище загальноросійських. Це пов’язано з питаннями логістики.

Український економічний експерт Євген Невмержицький порівнює ситуацію з кримськими зарплатами до і після анексії.

– Завдяки тому, що Крим був туристичним регіоном, у сезон заробітки населення збільшувалися, і зарплати в підсумку були щонайменше такими ж або навіть трохи вищими, ніж на решті території України. Я припускаю, що зараз туристичний потік із боку Росії теж є, однак міжнародні санкції не дозволяють розвиватися цьому регіону належним чином.

Ціни ж у Криму набагато вищі. Росіянам подорожувати до Криму стало складніше й менш цікаво, ніж до 2014 року. Тоді півострів був нормальною територією у рамках міжнародному законодавства – бізнес розвивався, інвестувати було цікаво. Зараз ця територія стагнує, зарплати нижчі, ніж у Росії.

Кримський політолог Євгенія Горюнова стверджує, що багато кримчан відчувають себе обдуреними Росією.

– Кримчани прекрасно розуміють, що їхні зарплати нижчі та що їх обдурили. Адже 2014 року їм обіцяли високі російські зарплати, і люди їх отримували на тлі низьких українських цін. Для багатьох це була велика радість, але сьогодні російські ціни зросли в кілька разів, а зарплати якщо і ростуть, то дуже повільно – в деяких галузях взагалі на один-два відсотки.

На ці гроші неможливо вижити. Обіцяли зовсім інше, тому невдоволення зростає, але проблема в тому, що це невдоволення поки такого радянсько-кухонного варіанту – розмови на кухні або десь у маршрутках. Але це не виливається у мітинги протесту та якісь інші акції.

У всій Росії зараз відбуваються мітинги проти пенсійної реформи, а в Криму це лише поодинокі пікети. Однак невідомо, у що невдоволення виллється через деякий час. При України люди жили краще, і вони це прекрасно розуміють.

Читайте далі: Прем’єр-міністр РФ Медведєв потрапив у дуже неприємну ситуацію через Крим, визнавши Севастополь Україною