На Донбасі герої не потрібні: добровольців тихо прибирають з передової. Ті, хто не хоче коритися ВСУ та українським продажним політикам, вже поза законом — комусь не вигідно мати в ООС патріотів

Робота з «приборкання» добровольчих військових підрозділів Збройними силами України ведеться ще з 2014-го року. Найстійкішим з усіх виявився ДУК ПС

Хто б там що не казав, а після переформатування Антитерористичної операції в Операцію Об’єднаних сил багато що змінилося. Серед іншого, на межі структурного виживання опинились військові підрозділи, які не перейшли на офіційну службу до Збройних сил України.

«Тепер люди, які не входять до складу жодної силової структури, офіційно, згідно з нормами законів, позбавлені права перебувати у зоні бойових дій», – заявив нещодавно командувач Об’єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв, маючи на увазі добровольчі військові підрозділи.

Не важко здогадатись, що в першу чергу це стосується бійців ДУК «Правий сектор», які залишились мало не єдиною організованою військовою силою, сформованою з добровольців.

За свідченнями самих бійців, останнім часом їм суттєво ускладнили перебування у зоні бойових дій, їх виживають з займаних позицій, не дають воювати, на блок-постах створюють незручності, натравлюють на них різні мобільні групи і під будь-яким приводом намагаються їх прибрати з передової.

При цьому самі ж добровольці запевняють, що не збираються залишати Донбас до повної перемоги над ворогом.

Та чи справді ситуація з добровольцями на Донбасі така критична? Як вдалося з’ясувати Depo.ua, бійців ДУК ПС ніхто з Донбасу не жене – їм пропонують залишитись, однак лише за умови легалізації. Зокрема, командир 24-ї ОМБр Валерій Гудзь запросив бійців «Правого сектору» до себе в бригаду, однак отримав відмову.

Так, командир ДУК ПС Андрій Стемпіцький заявив, що Добровольчий український корпус сформований, як самодостатня структура, яку хочуть просто знищити і розчинити у Збройних силах України.

Як бачиться автору цієї статті, дана ситуація має дві сторони медалі. З одного боку, в легалізації добробатів немає нічого ані нового, ані крамольного – майже всі вони влились до лав ЗСУ ще кілька років тому. Зокрема, всім відомі героїчні «Айдар» і «Донбас» стали структурними підрозділами 53-ї бригади ЗСУ і 18-го полку Нацгвардії відповідно.

А з іншого боку, командуванню АТО було вигідно тримати частину бійців у неофіційному підпорядкуванні – для виконання певних специфічних завдань.

Наприклад, не є таємницею, що більшість українських диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ) складались саме з бійців ДУК ПС, і не спроста – якщо щось раптом йшло не так, то Генштаб завжди міг сказати, що ЗСУ не мають до того жодного стосунку і ніяких Мінських домовленостей не порушують. Не кажучи вже про те, що втрати особового складу «Правого сектору» не йшли в загальний залік втрат ЗСУ.

Однак, після переформатування АТО в ООС ситуація дещо змінилась, у тому числі на законодавчому рівні. Командуванню Об’єднаних сил може й вигідно було б продовжувати співпрацю з «правосєками» на попередніх умовах, але воно стало заручником нової законодавчої бази, яка категорично виключає будь-які неофіційні збройні формування у зоні бойових дій.

Разом з тим, позиція ДУК ПС залишається незмінною: вони готові до виконання будь-яких, навіть найскладніших бойових завдань, готові підсилити собою будь-яку бригаду на будь-якій ділянці фронту, готові узгоджувати свої дії з командуванням ЗСУ, але лише за умови збереження своєї самостійності. Хоча, за інформацією «Радіо свобода», три десятки бійців «Правого сектору» в індивідуальному порядку вже підписали контракти зі Збройними силами України.

Та як би там не було, а хочеться вірити у те, що порозуміння між добровольцями і командуванням ООС все ж таки буде досягнуто і самобутній військовий підрозділ ДУК ПС, який героїчно пройшов Савур Могилу, Піски, Мар’їнку, Авдіївку, Донецький аеропорт, шахту «Путилівська» (вона ж – шахта «Бутівка») зможе й надалі робити те, для чого він був створений – боронити Україну від зазіхань зовнішнього агресора.

Читайте далі на hyser: «Пусть не смеют говорить, что украинцы»: российский актер-доброволец «ударил в сердце» своими пронзительными словами