Коломойський влаштував українцям «питноцид» неочищеною водою: хто винен і що робити — чим може загрожувати вода без хлору та як з цим боротися

В Україні зупинився «ДніпроАзот», який виробляє рідкий хлор — дезинфектор, що використовується для очищення води.

Склади «ДніпроАзоту» – порожні. В середині червня на підприємстві зупинилося виробництво, за офіційною версією — через різке підвищення тарифів на газ. Внаслідок цього стає неможливим очищення питної води, що централізовано подається в наші з вами крани.

Запасів рідкого хлору — дезинфектора, який використовується для водоочищення на більш ніж 170 водоканалах, в містах України залишилося на лічені дні. Якщо ж воду не хлорувати – вона згодиться лише на технічні потреби. Пити і готувати їжу на ній заборонено. Ба більше – навіть таку брудну воду в крани не подаватимуть, бо це заборонено нормативними актами.

Російські телеканали одразу ж видали сюжети про те, що ми всі скоро помремо через нестачу води, а Україна перетвориться на пустелю.

Українські чиновники тим часом шукають шляхи виходу з ситуації. «ДніпроАзот» є монополістом в сфері виробляння рідкого хлору.

Як повідомляє «Ділова столиця», проблеми з газом почалися на підприємстві в травні — тоді компанія «Укрнафта» зупинила його подачу.

За даними «Укрнафти», в травні борг заводу перед нею склав понад 2 млрд грн, після чого і було вирішено припинити поставки. Тут можна згадати, що «Укрнафтою» володіють майже в рівних частках Ігор Коломойський і держава в особі «Нафтогазу» (у нього контрольний пакет акцій). При цьому «ДніпроАзот» контролюється групою «Приват», творцем і співвласником якої є той же Ігор Коломойський. І все виглядає так, немов Коломойський сам собі не продає сировину.

Водоканалам, щоб почати самим виробляти гіпохлорит, потрібні великі інвестиції – наприклад, якби Житомирський водоканал зараз планував будувати станцію з виробництва гіпохлориту, на затвердження проекту та будівництво знадобилося б 30 млн грн і близько 1,5 року, підраховує «Економічна правда». Але навіть маючи ці кошти, виробництво реагента почнеться тільки через рік.

Як зазначили у «Київводоканалі», в Україні наразі розглядають різні способи знезараження води як альтернативу хлору. Опрацьовується кілька варіантів заміни цього знезаражувача на сучасні та безпечніші — низькоконцентрований гіпохлорит натрію, змішані оксиданти чи діоксид хлору.

У Дніпрі хлор планують купувати за кордоном. Міська влада уклала договір на 4 млн грн. Зарубіжний хлор вдвічі дорожчий за вітчизняний. Чиновники запевняють: ціна на воду найближчим часом не зросте. А її якість від імпортного хлору не погіршиться.

В Черкасах грошей на купівлю хлору з Європи — немає. Так, якщо там закінчаться запаси, комунальники обіцяють підвозити воду погодинно.

Київ, Харків мають довгострокові запаси хлору. Генеральний директор ПрАТ «АК «Київводоканал» Дмитро Новицький оголосив, що Київ достатньо забезпечений хлором, який використовують для знезараження питної води. Разом із тим, 6 липня прес-служба «Київводоканалу» попередила, що в ряді регіонів України може спостерігатися нестача питної води через відсутність рідкого хлору.

13 липня прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що Україна буде забезпечена хлором для знезараження питної води, незважаючи на зупинку БК «ДніпроАзот».

На «ДніпроАзоті» тим часом заявили, що готові відновити роботу за умови підвищення цін.

«АТ «ДніпроАзот» готове відновити виробництво рідкого хлору, незважаючи на економічні збитки підприємства. Для відновлення роботи хлорної групи цехів АТ «Дніпроазот» нами розглянута необхідність підвищення цін для якнайшвидшого відновлення роботи зазначених цехів підприємства.

У зв’язку з цим, нами підготовлено економічне обґрунтування необхідності підвищення цін на вироблену продукцію. Адміністрація АТ «ДніпроАзот», розуміючи всю важливість і значимість даного питання, готова вже зараз укласти прямі контракти на постачання рідкого хлору.

Дані контракти вступлять в силу відразу ж після отримання роз’яснень від АМКУ», — зазначає прес-служба підприємства. Відповідне звернення направлено 2 липня 2018 року в Антимонопольний комітет України і знаходиться на розгляді вже два тижні.

Прес-служба відзначає, що нова ціна на хлор, яку вони пропонують встановити, відповідає середньоринковій в 2018 році з розрахунку за 1 тонну хлору, згідно з інформацією на сайті Прозорро.

За даними віце-президентки Асоціації водоканалів Ольги Бабій, вітчизняний хлор може подорожчати в три рази — якщо середня ринкова ціна однієї тони рідкого хлору була 17-20 тисяч гривень, то зараз вона буде йти в розрізі від 42 до 56 тисячі гривень в залежності від логістики, повідомляє «Цензор».

Бабій відзначає, що в Україну вже почали поставляти хлор з Румунії, ведуться переговори і з іншими країнами. Проблема в тому, що перевозити хлор для Києва доведеться залізничними шляхами, а через різницю між рельсами замовляти його десь в пострадянських країнах.

Все це означає, що зовсім без води українці не залишаться, але скоріш за все треба готуватися до подорожчання і того, що воду якийсь час подаватимуть погодинно.

Читайте также на hyser: В украинских водах появились новые «твари», которые являются переносчиками опасных болезней