Польський уряд посварився через українських громадянок, які працевлаштувалися медсестрами

У Польщі розгорівся скандал з українками. Віце-маршалок сейму Польщі Станіслав Тишка (член партії «Кукіз’15») спровокував скандал після того, як в ефірі одного з телеканалів публічно заявив, що працевлаштування українських медсестер в країні призводить до підвищення смертності через низьку кваліфікацію цих медпрацівників.

На таку заяву йому відповіло Міністерство охорони здоров’я Польщі. Там повідомили, що не володіють даними про випадки смерті пацієнтів через нібито «низький рівень» медсестер з України, передає Oko.press.

«У лікарнях дефіцит персоналу, тому набирають працівників з України, часто з низьким рівнем кваліфікації. Ось через це люди вмирають», – підкреслив Тишко.

Журналісти звернулися в МОЗ Польщі, щоб отримати коментар з приводу слів Тишки.

«Польські лікарні не наймають медсестер з України нижчої кваліфікації, ніж потрібно. Медсестри з-за кордону, які зараз працюють у польських закладах охорони здоров’я, мають право на працю, що означає наявність необхідної кваліфікації для опіки – на одному рівні з польським медичним персоналом», – сказано в офіційній відповіді відомства.

Як повідомляють у Вищій палаті медсестер і акушерок, трудова імміграція медсестер з України невелика. Це зумовлено насамперед високими вимогами згідно з чинним європейським законодавством. У той же час українське посольство вимагає вибачень від Тишка за «ксенофобську і примітивну спробу перекласти вину на іноземців».

Відомо, що в Польщі зараз працюють 82 медсестри 8 акушерок з українським громадянством.

Також раніше писали, що чеські клініки запрошують на роботу медичних сестер з України.

У Чехії дефіцит середнього медичного персоналу. У клініках закриваються відділення, оскільки не вистачає тисячі медсестер. Чеська асоціація медичних сестер вважає єдиним виходом з ситуації залучення спеціалістів з середньою медичною освітою з-за кордону – зі Словаччини, Польщі, України, Росії.

За словами прес-секретаря празької поліклініки «На Буловце» Мартіна Шалека, вже зараз в їхній клініці сьома частина медичного персоналу – іноземці, насамперед зі Словаччини, а також з України та з Росії.

У зв’язку з гострою нестачею медсестер клініки бачать необхідність підвищувати рівень обізнаності персонал з інших країн. В першу чергу клініки розраховують залучити медсестер з України.

Як прокоментувала президент Чеської асоціації медичних сестер Мартіна Шохманова в інтерв’ю для видання Mladá fronta DNES, Чехія приваблює українських медичних сестер, тому що ситуація в охороні здоров’я України протилежна. На Україні медсестер багато, а робочих можливостей мало.

Спільно з Міністерством закордонних справ Чеська асоціація медичних сестер обговорює питання полегшення отримання віз і робочих дозволів для медичних сестер з України.

медичними фахівцями з України у нас є позитивний досвід роботи», – прокоментував прес-секретар міністерства Ладислав Штиха.

Чому в Чехії дефіцит медичного персоналу

Поруч з Чехією знаходяться Німеччина і Австрія, які приваблюють медичних фахівців високими зарплатами. Якщо медсестра в Чеській Республіці заробляє 28 тисяч крон, то в Німеччині – як мінімум вдвічі більше.

Крім того, як коментує Мартіна Шохманова, Чехія вчасно не відреагувала на те, що з навчальних закладів щорічно випускається все менше медсестер (за останні 30 років їх число скоротилося на 36 відсотків).

У зв’язку з гострою нестачею медсестер в серпні 2016 року уряд Чехії затвердив зміни Закону про освіту нелікарських фахівців. Медичні сестри в Чехії тепер не повинні мати диплом бакалавра. Термін навчання був скорочений, для того щоб вони швидше приступали до практики.

Прийняті зміни принесуть ефект тільки через кілька років. До цього єдиним вирішенням проблеми є залучення фахівців з України, з Росії, Словаччини, Польщі.

Медична сестра – це регламентована спеціальність. Тому для отримання права працювати в Чехії медичні сестри з країн, що не входять до ЄС, повинні підтвердити кваліфікацію. Насамперед важливо знання чеської мови.

Також потрібно здати іспити за спеціальністю в Відділенні сестринської справи і нелікарських спеціальностей Міністерства охорони здоров’я ЧР і пройти практику в чеській клініці. В середньому процес визнання кваліфікації займе 6 місяців.

Програма залучення медичних сестер до Чехії

За запитом чеських клінік навчальний центр GoStudy з правом проведення державного іспиту організовує для іноземних медсестер і медбратів спеціальні курси чеської мови з вивченням медичної термінології і надає супровід на всіх етапах процесу визнання кваліфікації.

Учасники програми GoStudy «Робота медичною сестрою» повинні мати диплом про повну загальну середню медичну освіту. Набір медичних сестер на програму йде 4 рази на рік. Після здачі апробаційного іспиту медичним сестрам гарантовано офіційне працевлаштування в чеській клініці.

За інформацією чеського Інституту медичної інформації та статистики (ÚZIS), 2015 року місячна заробітна плата медичних сестер в державних клініках становила 30 866 чеських крон, в приватних – 25 434 крони. З початку 2017 року за рішенням уряду зарплати лікарів і медсестер зросли на 10 відсотків.

Регіональні клініки, які найгостріше переживають кадрову кризу, пропонують співробітникам умови, вищі за стандартні. Клініка в місті Ліберець при прийомі медичних сестер на роботу виплачує допомогу в розмірі 50 000 крон.

«Також нам вдалося підвищити на 9 відсотків середню заробітну плату у медичних сестер і зараз вона становить 33 087 крон», – повідомив виданню Mladá fronta DNES директор ліберецької лікарні Лудек Нечесани.